Sorana Cirstea se califica in sferturi la Beijing dupa o victorie splendida cu numarul 4 WTA

Sorana Cirstea s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Beijing dupa ce a obtinut o victorie splendida in fata numarului 4 WTA, Karolina Pliskova.

Romanca s-a impus in doua seturi, scor 6-1, 7-5.

Duelul de joi dimineata a avut doua seturi diametral opuse ca si desfasurare, dar care au avut din fericire acelasi deznodamant.

In primul act, Sorana si-a pierdut serviciul in chiar primul game al meciului, insa a revenit apoi fabulos, impunandu-se cu un categoric 6-1.

Setul secund ne-a adus o Pliskova mult mai decisa, sportiva din Cehia evoluand mai bine si parand gata sa trimita meciul in „decisiv”.

Numai ca am avut parte de o noua revenire exceptionala, Sorana reusind sa castige cinci game-uri consecutiv de la scorul de 2-5, impunandu-se in cele din urma cu 7-5.

Mai departe, in sferturi pe Sorana o asteapta un nou duel dificil, ea urmand a da peste invingatoarea duelului dintre Shuai Peng, chinezoaica ce a eliminat-o pe Monica Niculescu, si Jelena Ostapenko, nimeni alta decat campioana de la Roland Garros.

Sorana Cirstea – Karolina Pliskova 6-1/ 7-5

09:02 – Game, set si meci, Sorana Cirstea!

08:58 – Break Sorana! Romanca serveste pentru victorie!

08:53 – Da! Sorana revine de la 3-5 si egaleaza. Setul doi intra in „prelungiri”.

08:48 – Superb break reusit de Sorana la scorul de 3-5. Setul al doilea continua.

08:31 – Rebreak Sorana! Sa vedem daca poate egala sportiva noastra.

08:18 – Pliskova incepe mult mai bine setul secund, cu game si break.

08:07 – Game si set, Sorana Cirstea!

08:05 – Inca un break pentru Cirstea si romanca este la un pas de castigarea primului set!

07:57 – Al doilea break pentru Sorana!

07:51 – Break si rebreak in primele doua game-uri ale intalnirii.

07:38 – Incepe partida! Sorana serveste prima!

07:30 – Ne pregatim de meciul de foc al Soranei de la Beijing.

INFO: Va fi numai a doua intalnire directa dintre cele doua, precedenta fiind castigata greu de Pliskova tocmai in 2014, la Pattaya.

INFO: Daca Sorana a revenit recent in Top 50 WTA, ocupand pozitia 46, Pliskova se afla momentan pe locul 4 in lume.

Sursa: ziare.com