Sorana Cârstea a produs primul șoc la Madrid

Sorana Cîrstea s-a calificat în runda a doua a turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.021.128 de dolari, după o victorie surprinzătoare în faţa americancei Madison Keys, cap de serie numărul 13, cu 3-6, 6-4, 6-1.

Cîrstea (29 ani, 93 WTA), beneficiara unui wildcard, a obţinut cea mai importantă victoria a sa din acest an, într-o oră şi 45 de minute.

Madison Keys (24 ani), numărul 14 mondial, a avut 6 aşi, dar a făcut şi multe erori neforţate în acest meci, în special în setul decisiv, când Sorana a evoluat la un nivel superior.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 42.220 de euro şi 65 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi Caroline Garcia, victorioasă cu 7-5, 6-2 în faţa taiwanezei Su-Wei Hsieh.

Garcia (22 WTA) a câştigat singurul meci direct, în 2017, la Toronto, cu 6-2, 6-7 (4), 6-4, în primul tur.

Sursa: romanialibera.ro