Sorana a adus prima victorie românească la New York şi se pregăteşte de un tur doi de foc cu Ostapenko. Letona a povestit cu umor cum a ajuns să îşi termine meciul pe Central. Niculescu şi Mladenovic reiau duelul, miercuri, de la 6-3, 1-1

• Ploaia abundentă i-a forţat pe organizatori să anuleze meciurile pe terenurile exterioare şi să trimită jucătorii acasă. 12 meciuri au fost întrerupte în plină desfăşurare. Doar trei meciuri feminine s-au încheiat marţi pe terenurile care nu au acoperiş.
  • Sorana Cîrstea (54 WTA) este prima româncă în turul doi la US Open: a câştigat, marţi, meciul împotriva olandezei Lesley Kerkhove (171 WTA), 6-1, 6-3.
  • Partida dintre Monica Niculescu (57 WTA) şi Kristina Mladenovic (13 WTA) a fost întreruptă de trei ori, înainte ca organizatorii să ia decizia de a trimite jucătoarele la vestiare. Românca a câştigat primul set, 6-3, iar jocul se va relua în setul doi de la scorul de 1-1.
  • Duelul Anei Bogdan (108 WTA) cu reprezentanta gazdelor, Taylor Townsend, locul 119, beneficiară de wildcard, nu a început marţi şi va fi reprogramat pentru miercuri.

00:38 Jelena Ostapenko a terminat pe Central partida cu Lara Arruabarrena: trei puncte consecutive a câştigat letona pe central: „Mă simt norocoasă că am jucat pe această arenă. este incredibil. Chiar nu ştii ce să faci! Am început pe Terenul 17, ni s-a spus că dacă Rafa termină meciul lui înainte de 17:15 (n. r. – ora locală) intrăm noi aici. Rafa a terminat la 17:08. Deci, iată-mă!„. letona va fi adversara Soranei Cîrstea în turul doi de la US Open.

22:35 OFICIAL: marţi nu se va mai juca pe terenurile exterioare de la US Open. Aşteptăm programul. Pe arena Arthur Ashe, meciurile continuă conform programului iniţial.

21:45 Plouă neîncetat la New York. Organizatorii tac mâlc, iar motivul este unul limpede: prognoza meteo anunţă 90% şanse de ploaie pentru următoarele ore, ba chiar 100% şanse de ploaie. În afară de Arthur Ashe Stadium, acolo unde acoperişul protejează de ploaie şi vânt, şansele de a mai vedea tenis sunt minime. De pe central, a venit o super-surpriză. Citiţi în articolul de mai jos detalii.

20:20 Organnizatorii se feresc să ofere o estimare în ceea ce priveşte reluarea jocului. O formulare mai vagă, nu se putea…

20:05 Se joacă doar pe Arthur Ashe Stadium. Cu acoperişul tras, Angie Kerber şi Naomi Osaka se pregătesc de luptă. Câte şase meciuri de pe fiecare tablou – simplu feminin şi simplu masculin – sunt întrerupte în acest moment.

19:50 S-au strecurat printre picături, în turul doi: Sorana Cîrstea, Barbora Strycova, liderul mondial Karolina Pliskova şi fosta semifinalistă – Wickmayer.

19:45 Organizatorii au luat decizia: Niculescu şi Mladenovic merg la vestiare. Monica a protestat vehement din cauza ezitărilor oficialilor de a spune fer, „stop joc!”. De notat însă că, tot printre picături, Sorana a reuşit să câştige meciul şi să îşi asigure biletul pentru turul doi, acolo unde o va înfrunta fie pe campioana de la Roland Garros – letona Jelena Ostapenko, fie pe iberica Lara Arruabarrena. Acest meci este întrerupt la scorul de 6-2,1-6, 3-1 pentru favorita 12.

19:37 A treia întrerupere în meciul Mladenovic – Niculescu. Scorul: 6-3, 1-1. Monica este furioasă-foc, le cere socoteală reprezentanţilor turneului, gesticulează şi, este clar, vrea o decizie mai promptă.

19:25 A spart gheaţa! Sorana Cîrstea este la datorie, îşi domină adversara şi aduce prima victorie românească la New York: 6-1, 6-3, împotriva olandezei Lesley Kerkhove (171 WTA). Cele 74 de minute atribuite de statistica oficială a meciului sunt înşelătoare, în condiţiile în care şi acest meci a fost întrerupt de picături de ploaie. Românca şi-a impus clar jocul, cedând doar patru puncte pe un prim serviciu care a prins terenul în 64% din cazuri.

19:18 Şi, revenim. Şi este set pentru Monica Niculescu, 6-3, printre picături de ploaie. Mladenovic nu a câştigat niciunul dintre cele cinci seturi jucate în carieră împotriva Monicăi. Aici, a salvat două mingi de set, dar a treia este cu noroc pentru româncă.

19:13 Ambele meciuri ale româncelor sunt întrerupte din cauza stropilor de ploaie, dar nu toate partidele din uriaşul complex sunt oprite. De exemplu, pe central, Pliskova îşi continuă defilarea în faţa polonezei Linette, în timp ce Ostapenko luptă pentru a reveni în setul doi, de la 1-5 cu Arruabarrena, la adăpostul primului set câştigat.

19:07 MONICA INSISTĂ SĂ NU SE MAI JOACE: Se mai joacă două puncte, Monica ratează o minge de set, cu retur mult afară, se uită la linie şi pleacă direct spre scaun. Mladenovic protestează, dar arbitrul îi dă dreptate româncei. Este 40-30 pentru Monica, pe serviciul franţuzoaicei.

19:03 Un minut de întrerupere, la 5-3 şi 30-15 scor favorabil Monicăi pe serviciul franţuzoaicei Mladenovic. Jucătoarea lui călin Ciorbagiu cere oprirea, se duce spre scaun, dar stropii de ploaie dispar rapid.

19:00 Sorana sare cu break-ul. La 3-2, este la trei game-uri de turul doi. Cîrstea câştigă exact jumătate dintre punctele începute cu returul şi avansează frumos pe tabelă.

18:50 Mladenovic dă cu racheta de pământ. Slice-ul Monicăi o deranjează clar, ratează trei mingi de break şi ratează tentativa de scurtă. Monica pune în premieră diferenţă de două jocuri pe tabelă. 4-2.

18:45  Iată şi seria Monicăi Niculescu: românca o hărţuieşte la propriu pe Mladenovic şi câştigă al doilea break al meciului, la a treia minge de break. Trei puncte consecutive puse pe tabelă de „Moni”, la capitolul game-uri.

18:40 SET Sorana Cîrstea. Tricolora închide manşa inaugurală în 29 de minute, scor 6-1 în faţa olandezei Lesley Kerkhove. Impresionează prin felul în care joacă punctele mari: două din doiuă mingi de break convertite pe serviciul advers şi procentaj tot de sută la sută mingi de break anulate adversarei (5 din 5). Este o diferenţă de nivel clară.

18:30 Re-break Monica Niculescu. Asta se întâmplă atunci când te iei la trântă în slice-uri cu sportiva din Slatina. Franţuzoaica trimite o dată, de două ori peste fileu, dar până la urmă trimite prea jos. Înapoi pe serviciu, la 2-1 pentru franţuzoaică.

18:27 Este break pentru Mladenovic. Trei mingi de break a salvat Monica, dar nu şi oe a patra. 2-0 pentru Kiki. Un meci lung va fi, cu siguranţă!

18:25 Sorana zboară în primul set. 4-1 în 15 minute cu olandeza venită din calificări. Nu acelaşi lucru putem spune despre duelul Monica Niculescu – Kristina Mladenovic. Încă nu s-a terminat al doiilea game. Monica are emoţii pe serviciu.

18:15 Şi iată un start excelent pentru Sorana Cîrstea. Break rapid şi desprindere la 2-0. S-a simţit bine la antrenamentul de ieri şi se simte bine şi astăzi.

18:10! Salutare! A doua zi sperăm să fie cu noroc pentru românce. Mladenovic începe partida cu Monica Niculescu la serviciu, în timp ce Sorana Cîrstea are prima lansare în meciul cu Kerkhove.

US Open 2017 a început luni cu înfrângeri pe linie pentru tenisul românesc. „BBC” de România – Irina Begu, Mihaela Buzărnescu şi Marius Copil, au  anunţat ziua nefastă a tricolorilor, care a culminat cu eliminarea Simonei Halep, la capătul partidei de pe afişul turneului, cu Maria Şarapova. Bilanţul primei zile: un singur set câştigat de „ai noştri”, din zece jucate. Ziua a doua de acţiune de la Flushing Meadows le introduce în luptă pe ultimele trei jucătoare din România, de la prima oră.

Monica Niculescu are cel mai greu meci al zilei, dintre românce: Kiki Mladenovic şi-a trecut în cont primul sfert de finală într-un turneu de Mare Şlem al carierei chiar la New York, iar calităţile fizice şi agresivitatea sportivei din Hexagon o transformă într-o ameninţare pentru orice sportivă, la Flushing Meadows. Finalista din proba de dublu a edişiei precedente de la US Open este însă uşor în derivă, cu patru înfrângeri în ultimele cinci meciuri de simplu disputate.

victorii din două meciuri disputate a înregistrat Monica în faţa lui Kiki Mladenovic

Sorana Cîrstea deschide aventura de la New York împotriva unei jucătoare venite din calificări şi are o mini-revanşă de luat, după accidentul de anul trecut. Atunci, jucătoarea din Târgovişte a scăpat printre degete succesul, în favoarea Anei Bogdan, iar amintirea acelei evoluţii este, cu siguranţă, un ghimpe săcâitor.

Ana Bogdan încheie un prim sezon în care şi-a trecut în cont prezenţe pe tablourile principale în fiecare turneu de Mare Şlem. Taylor Townsend este o jucătoare care iubeşte hard-ul la fel de mult ca şi românca, însă diferenţa de gabarit poate cântări mult în acest duel.

Sursa: prosport.ro