Simona Halep – Polona Hercog 6-1, 4-6, 6-3. Românca s-a calificat în sferturile de finală de la Eastbourne

Simona Halep (7 WTA) s-a calificat în sferturile de finală de la Eastbourne, după ce a învins-o pe slovena Polona Hercog cu 6-1, 4-6, 6-3. Halep (27 de ani) s-a impus după o oră şi 48 de minute.

Românca a dominat clar primul set, în care s-a desprins rapid la 4-0 şi a câştigat cu 6-2, a avut o scădere de nivel în actul secund, când a servit mai slab, şi a cedat cu 4-6, dar a reuşit să revină la cârma jocului în „decisiv”, în care a avut 4-0 şi a încheiat cu 6-3.

Halep conduce acum cu 2-1 în meciurile directe cu Hercog (28 de ani, 60 WTA). Slovena a câştigat în 2009 în turneul ITF de la Sofia (100.000 dolari) cu 7-6 (3), 1-6, 6-2, în primul tur, iar Simona anul acesta, în turul al treilea la Miami, cu 5-7, 7-6 (1), 6-2.

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 23.455 de dolari şi 100 de puncte WTA şi va juca în sferturi cu germanca Angelique Kerber (31 de ani, 5 WTA), campioana de la Wimbledon, victorioasă cu 7-6 (4), 6-0 în faţa suedezei Rebecca Peterson.

UPDATE 18:42 Hercog – Halep 1-6, 6-4, 3-6. Simona Halep a încheiat partida cu un game câştigat la 30 pe propriul serviciu.

UPDATE 18:39 Hercog – Halep 1-6, 6-4, 3-5. Românca a ratat primele două mingi de meci, iar Hercog a amânat verdictul partidei după patru puncte câştigate la rând.

UPDATE 18:33 Hercog – Halep 1-6, 6-4, 2-5. Simona Halep a întrerupt seria adversarei şi s-a apropiat la un singur game de victorie.

UPDATE 18:30 Hercog – Halep 1-6, 6-4, 2-4. Al doilea game consecutiv adjudecat de jucătoarea din Slovenia.

UPDATE 18:24 Hercog – Halep 1-6, 6-4, 1-4. Polona Hercog a câştigat pe serviciul Simonei Halep primul game din setul al treilea.

UPDATE 18:21 Hercog – Halep 1-6, 6-4, 0-4. Încă un break al româncei, care a profitat de prima şansă de 4-0 de care a avut parte.

UPDATE 18:13 Hercog – Halep 1-6, 6-4, 0-3. Simona Halep e în control total în setul al treilea. Al doilea game consecutiv câştigat la 0 pe propriul serviciu.

UPDATE 18:11 Hercog – Halep 1-6, 6-4, 0-2. Românca a realizat primul break din setul decisiv, la a treia minge de 2-0.

UPDATE 18:04 Hercog – Halep 1-6, 6-4, 0-1. Simona Halep pare a fi trecut peste ratarea setului secund. A început actul decisiv cu game câştigat la 0.

UPDATE 18:01 Hercog – Halep 1-6, 6-4. SET HERCOG! Revenire de excepţie a Polonei Hercog, care a câştigat setul după ce a câştigat trei game-uri la rând. 36 de minute a durat setul secund.

STATISTICA SETULUI SECUND

UPDATE 17:57 Hercog – Halep 1-6, 5-4. Break la 0 al jucătoarei din Slovenia, care va servi pentru a trimite partida în „decisiv”.

UPDATE 17:55 Hercog – Halep 1-6, 4-4. Locul 60 WTA a restabilit din nou echilbrul în setul secund.

UPDATE 17:50 Hercog – Halep 1-6, 3-4. Simona Halep a revenit în avantaj în setul al doilea, după primul game din actul secund decis după prelungiri.

UPDATE 17:46 Hercog – Halep 1-6, 3-3. Re-break al româncei, care a încheiat game-ul cu un rever foarte frumos, din alergare.

UPDATE 17:41 Hercog – Halep 1-6, 3-2. Break la 0 al jucătoarei din Slovenia. Cel mai slab game al Simonei Halep din acest meci. Românca a solicitat pentru prima oară intervenţia antrenorului Daniel Dobre.

UPDATE 17:39 Hercog – Halep 1-6, 2-2. Slovena şi-a câştigat al doilea game consecutiv pe propriul serviciu.

UPDATE 17:35 Hercog – Halep 1-6, 1-2. Game la 0 câştigat de a şaptea jucătoare a lumii.

UPDATE 17:31 Hercog – Halep 1-6, 1-1. Jucătoarea din Slovenia a egalat în setul secund cu un game câştigat la 0.

UPDATE 17:29 Hercog – Halep 1-6, 0-1. Simona Halep a continuat în aceeaşi notă, cu un singur punct pierdut în primul game din setul secund.

UPDATE 17:24 Hercog – Halep 1-6. SET SIMONA!!! Simona Halep a încheiat perfect setul, pe serviciul adversarei, după ce a profitat de a şasea minge de set de care a avut parte în acest game. 31 de minute a durat primul set, în care raportul loviturilor câştigătoare a fost de 9-0 în favoarea constănţencei.

STATISTICA PRIMULUI SET

UPDATE 17:16 Hercog – Halep 1-5. Un nou game entuziasmant al româncei, fără punct pierdut pe propriul serviciu.

UPDATE 17:12 Hercog – Halep 1-4. Primul game al slovenei din această partidă. Românca are însă în continuare două break-uri avantaj. Simona a reuşit şi o scurtă excelentă în game-ul 5.

UPDATE 17:07 Hercog – Halep 0-4. Simona Halep a încheiat game-ul cu un punct superb.

UPDATE 17:02 Hercog – Halep 0-3. Un nou break al fostului lider WTA, care a pierdut numai patru puncte în primele trei game-uri.

UPDATE 17:00 Hercog – Halep 0-2. Românca s-a impus şi pe propriul serviciu, tot cu un singur punct pierdut, ca şi în primul game.

UPDATE 16;56 Hercog – Halep 0-1. Simona Halep a început cu break partida din turul secund de la Eastbourne. Meciul este comentat la Digi Sport de Alexandra Dulgheru şi Silviu Zancu.

UPDATE 16:53 A început partida Simonei Halep.

Campioana noastră a învins-o pe taiwaneza Su-Wei Hsieh cu un sec 6-2, 6-0. Românca, desemnată cap de serie numărul 6 la Eastbourne, s-a impus în doar 54 de minute și și-a luat revanşa după ce asiatica o învinsese anul trecut în turul al treilea la Wimbledon, cu 3-6, 6-4, 7-5.

Simona Halep – Polona Hercog H2H

Halep şi-a asigurat un cec de 12.200 dolari şi 55 de puncte WTA, urmând să joace azi, în optimi, contra slovenei Polona Hercog, venită din calificări, care a trecut ieri de franţuzoaica Pauline Parmentier, cu 2-6, 6-2, 7-6 (4).

Halep (27 de ani) şi Hercog (28 ani) sunt la egalitate, 1-1, în meciurile directe, slovena câştigând în 2009 în turneul ITF de la Sofia (100.000 dolari) cu 7-6 (3), 1-6, 6-2, în primul tur, iar Simona anul acesta în turul al treilea la Miami, cu 5-7, 7-6 (1), 6-2.

Sursa: digisport.ro