SIMONA HALEP – KIKI BERTENS // Prăbușire la Cincinnati: Simona Halep pierde o finală dramatică după ce a ratat o minge de meci!

Simona Halep (1 WTA) a pierdut finala de la Cincinnati în fața olandezei Kiki Bertens, deși a avut o minge de meci. Liderul mondial a pierdut cu 6-2, 6-7 (6), 2-6, la capătul unui meci extrem de echilibrat care a durat două ore și 9 minute.

• Simona pierde cea de-a treia finală de la Cincinnati, după cele din 2015 și 2017, și ratează oportunitatea de a deveni prima jucătoare din istorie care câștigă “dubla” Rogers Cup – Cincinnati

SETUL I

Jocul Simonei a fost absolut distrugător în primul set. A început furtunos, cu break, și nu și-a pierdut deloc serviciul. A lovit extrem de agresiv de pe ambele părți ale terenului, dictând ritmul punctelor și împingând-o pe Bertens mult în spatele liniei de fund. S-a terminat 6-2, după doar 30 de minute.

SETUL II

Scenariul din setul doi a fost unul specific ultimelor meciuri ale Simonei. Bertnes a început să schimbe registrul jocului, serviciul a devenit mult mai penentrant,aspect cu care a surprins-o pe Halep. Olandeza s-a distanțat la 4-1, moment în care Darren Cahill și-a făcut apariția pe teren. Cu mult calm, australianul a motivat-o pe Halep, ușor descurajată după seria negativă din setul secund. De acolo a urmat o altă revenire fabuloasă! A câștigat într-o manieră de-a dreptul entuzismantă următoarele 3 game-uri și a egalat la 4.

Simona a irosit o minge de break la 4-4, iar soarta setului secund s-a decis în urma unui tie-break-dramatic. Simona a avut minge de meci, însă Bertens și-a asumat riscuri și a salvat-o entuziasmant, câștigând ulterior setul.

SETUL III

Simona a fost descumpănită în decisiv. Nu a mai găsit resurse și nu a mai fost revitalizată nici de intervenția lui Darren Cahill. Bertens a dominat complet decisivul și s-a impus cu 6-2, câștigând cel mai important titlu al carierei.

Halep pierde astfel cea de-a treia finală a carierei la Cincinnati, după cele din 2015 și 2017.

Pentru Simona Halep urmează turneul de la New Haven, care începe luni.

Simona Halep – Kiki Bertens 6-2, 6-7 (6), 2-6

Desășurarea liveTEXT a partidei

2-6, Game, Set, Meci Bertens: Olandeza își face fără emoții serviciul și traneșază finala de la Cincinnati!
2-5, Game Halep: Simona Halep își face serviciul și mai reduce din proporțiile scorului. Bertens va servi pentru a închide meciul
1-5, Game Bertens: Simona a avut câteva oportunități de a-și lua un break înapoi, dar Bertens a jucat excelent și mai câștigă un game
1-4, Break Bertens: Break la 0 izbutit de Bertens. Simona e prăbușită și nu mai găsește resurse pentru acest decisiv

1-3, Game Bertens: Olandeza face un game perfect pe propriul serviciu și își consolidează avantajul din setul trei. Simona pare extrem de vulnerabilă în aceste momente din meci
1-2, Break Bertens: Simona își pierde din nou serviciul după o serie de erori neforțate nespecifice. Olandeza preia din nou conducerea în setul decisiv, iar Darren Cahill își face apariția din nou pe teren.“Încearcă să-ți conservi energia pe fiecare schimb, încearcă mai multe lovituri un-doi. Intră în slice-ul ei, asta vreau să faci. Sprintează înainte de fiecare dată când lovește cu slice-ul. Fii mai pozitivă”, i-a transmis Darren.
1-1, Break Halep. Simona nu renunță și reușește să facă rebreak, reechilibrând situația din decisiv
0-1, Break Bertens: Olandeza dictează ostilitățile în aceste momente. Bertens a profitat de mingile moi ale Simonei și reușește să facă break-ul în game-ul inaugural al decisivului
Începe setul trei! Halep se află la serviciu. Simona a jucat 19 meciuri de 3 seturi în acest an, a pierdut doar 3!

6-6, 6-8: Simona greșește din nou cu forehand-ul, iar setul secund e adjudecat de Bertens
6-6, 6-7: Greșeală neforțată cu forehand-ul, iar Bertens are minge de set
6-6, 6-6: Bertens salvează curajos prima minge de meci a Simonei
6-6, 6-5: Simona câștigă ambele servicii și are minge de meci
6-6, 4-5: Halep câștigă un raliu extrem de disputat, recuperează mini break-ul și va servi de 2 ori
6-6, 3-4: Simona pune punct seriei negative și se apropie de Bertens
6-6, 2-4: Olandeza joacă mai bine, profită de pasivitatea Simonei Halep și se distanțează în tie-break
6-6, 2-2: Bertens forțează și câștigă două puncte la rând, reușind să egaleze după ce a fost condusă cu 0-2
6-6, 2-0: Simona o hăituiește pe Bertens, vine la fileu și finalizează superb
6-6, 1-0: Halep preia conducerea după o neforțată a lui Bertens

6-6, Game Halep: Simona rămâne de neclintit, își face serviciul și trimite setul în tie-break
5-6, Game Bertens: Olandeza își păstrează calmul, face un game dominant pe propriul serviciu și pasează din nou presiunea pe umerii Simonei, care va servi pentru a rămâne în manșa secundă

5-5, Game Halep: Simona supraviețuiește unui game complicat și reușește să egaleze la 5. Setul secund intră în prelungiri, după ce Simona a salvat și o minge de set a olandezei
4-5, Game Bertens! Game pe muchie de cuțit ajudecat până la urmă de olandeză. Simona a reușit o serie de lovituri miraculoase, a avut o minge de break, anihilată însă de Bertens. Jucătoarea din Olanda a luptat până la ultima picătură de energie și și-a adjudecat game-ul, astfel că Simona va servi imediat pentru a rămâne în setul secund

4-4, Game Halep: Simona egalează după ce a fost condusă cu 1-4! Jucătoarea noastră își adjudecă fără emoții, la 0, cel de-al 3-lea game consecutiv
3-4, Break Halep: Simona face uitate momentele mai slabe din ultimele minute și reușește rebreak-ul. A forțat în permanență, obligând-o pe Bertens să greșească.
2-4, Game Halep: Simona beneficiază de câteva erori neforțate ale olandezei și reușește să mai reducă din proporțiile scorului
1-4, Game Bertens: Olandeza își ridică nivelul jocului față de primul set. Servește foarte bine, nu mai ratează și își consolideză avantajul din setul doi. În pauză, Darren Cahill și-a făcut apariția pe teren și a încercat să o motiveze pe Halep, ușor descurajată după game-urile solide reușite de Bertens în ultimele 10-15 minute

1-3, Break Bertens: Olandeza își fructifică șansa de break de această dată, la capătul unui game în care a fost foarte insistentă pe serviciul Simonei. Bertens conduce cu 3-1 în setul secund
1-2, Game Bertens: Condusă cu 0-40, Simona a fost din nou aproape să revină. A câștigat două puncte la rând, a reușit un pasing bun la 30-40, dar Bertens a fost sclipitoare la fileu, a amortizat bine lovitura lui Halep, câșigându-și game-ul pe serviciu

1-1, Game Halep: Revenire miraculoasă a jucătoarei noastre în acest game. A fost condusă cu 0-40, dar a salvat într-o manieră entuziasmantă toate mingile de break ale adversarei. Halep a lovit curat, a căutat loviturile, reușind o serie superbă de lovituri direct câștigătoare

0-1, Game Bertens: Olandeza începe bine setul secund și își face serviciul fără mari emoții, trecând în avantaj pentru prima oară în meci
Începe setul secund, Bertens se află la serviciu

6-2, Game, Set Halep: Simona revine cu bine dintr-o situație dificilă și salvează o minge de break. Ajutată de un serviciu extraordinar, Halep întoarce soarta game-ului și își adjudecă primul set, după doar 30 de minute.

5-2, Break Halep: Sublim tenisul Simonei Halep din acest set! Simona lovește agresiv, dictează ritmul punctelor și o împinge mult în spate pe adversara sa. Jucătoarea noastră reușește un nou break și se distanțează în primul set. Halep va servi pentru a închide prima manșă

4-2, Game Halep: Tenis senzațional etalat de jucătoarea noastră în acest game. A lovit superb de pe ambele părți ale terenului, a servit eficient și s-a impus la 0, finalizând game-ul cu un forehand superb în lung de linie

3-2, Game Bertens: Olandeza își face serviciul fără emoții la capătul unui game modest la retur făcut de Simona
3-1, Game Halep: Simona reușește să-și păstreze avantajul break-ului, în ciuda presiunii impuse de Bertens la retur. Simona a lovit bine cu forehand-ul și a închis game-ul după o neforțată a lui Bertens

2-1, Game Bertens: Olandeza câștigă primul game al său de meci, impunându-se la 30 pe propriul serviciu. Bertens a finalizat game-ul elegant, cu o scurtă de mare efect

2-0, Game Halep: Liderul mondial confirmă începutul bun de meci și își face serviciul, după ce a revenit de la 0-30 și a câștigat 4 puncte consecutiv

1-0, Break Halep: Simona începe perfect meciul și reueșește să câștige pe serviciul lui Bertens, după un game echilibrat. Bertens a clacat la 30-30, a făcut două neforțate, iar Halep trece în avantaj

Cele două jucătoare au ieșit pe teren, iar meciul va începe în scurt timp.

Sursa: gsp.ro