Simona Halep câștigă DRAMATIC cu Elina Svitolina și e în semifinale la Roland Garros

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului Roland Garros, după un meci fenomenal cu cea mai bnă jucătoare a anului, ucraineanca Elina Svitolina. Halep a fost condusă cu 5-o în primul set și cu 5-1 în cel de-al doilea, în care Svitolina a avut minge de meci. A fost 6-3 în primul set pentru Svitolina, iar setul 2 s-a decis la tie-break, unde Halep s-a impus cu 8-6. În decisiv, Halep a defilat și a câștigat cu 6-o. În semifinale, Halep va lupta cu Karolina Pliskova. Dacă vreuna dintre ele va câștiga la Paris, aceea va deveni locul 1 în lume.

UPDATE Victorieeee! Simona Halep câștigă cu 6-0 în decisiv și e în semifinale.

UPDATE 5-0 pentru Halep!!!!

UPDATE Încă un game al lui Halep. Are 4 – 0 și se văd semifinalele, acolo unde o așteaptă Karolina Pliskova.

UPDATE Simona Halep e de neoprit. Încă un break și are 3-0 în setul 3.

UPDATE Game Halep și Simona are 2-0.

UPDATE Break Halep!

UPDATE Halep câștigă cu 8-6 în tie-break și se joacă set decisiv pentru accederea în semifinale.

UPDATE Halep și Svitolina sunt la egalitate, în tie-break, 6-6.

UPDATE Halep conduce cu 5-4 la tie-break.

UPDATE Simona Halep ajunge la tie-break cu Elina Svitolina în setul 2

UPDATE Revenireeee de senzație a Simonei Halep! A câștigat setul 2 și se joacă decisivul.

UPDATE Simona Halep poate duce meciul în decisiv. Are 6-5 după ce a revenit de la 1-5.

UPDATE Halep reușește minunea și egalează la 5.

UPDATE Halep mai câștigă un game. E 5-4 pentru ucraineancă.

UPDATE Break Halep! Simona se apropie de Svitolina, care conduce cu 5-3.

UPDATE Halep își face serviciul și e 5-2 pentru Svitolina.

UPDATE Svitolina o ține în șocuri pe Halep. Are 5-1 în setul 2.

UPDATE Încă un break pentru Svitolina. Are 4-1 și pare că Halep nu mai are ce face.

UPDATE Svitolina n-are nicio emoție și câștigă la 0 pe propriul servicu. Are 3-1.

UPDATE Halep reușește primul game pe propriul serviciu și e 2-1 pentru Svitolina.

UPDATE Svitolina câștigă la 0 pe propriul serviciu și are 2-0 în setul 2.

UPDATE Break pentru Svitolina. Halep nu-și revine

UPDATE A început setul 2. Halep servește

UPDATE Svitolina își face serviciul după ce Halep a condus cu 30-0 și s-a jucat la avantaje. Ucraineanca ia primul set cu 6-3.

UPDATE Halep face 3 game-uri la rând și Svitolina are 5-3.

UPDATE Halep dă semne de revenire și face primul break. E 5-2 pentru Svitolina.

UPDATE Halep face primul game și câștigă pe propriul serviciul.

UPDATE Halep se face de râs în primul set. Svitolina conduce cu 5-0!

UPDATE Halep nu reușește să își facă serviciul nici în al doilea game și Svitolina conduce cu 4-0.

UPDATE Svitolina își face game-ul și conduce cu 3-0.

UPDATE Halep nu reușește să facă serviciul si Svitolina conduce cu 2-0.

UPDATE Svitolina servește prima și câștigă la 0 primul game.

Simona Halep poate ajunge lider mondial dacă ridică trofeul la Roland Garros! Locul 4 mondial trebuie să treacă, în sferturile de finală, de ucraineanca Elina Svitolina, care la 22 de ani e pe locul 6 în lume.

Meciul se dispută pe arena Suzanne Lenglan. Din cele două întâlniri de până acum, Halep a câștigat-o pe prima, în 2013, când s-a impus cu 6-1, 6-1 la Sofia. În acest an, în finala de la Roma, Elina Svitolina a câștigat, scor 4-6, 7-5, 6-1, profitând de accidentarea la gleznă a Simonei.

În cazul unei victorii în meciul cu Svitolina, Simona Halep se va duela, în semifinale, cu învingătoarea partidei dintre Karolina Pliskova şi Caroline Garcia.

Sursa: stiripesurse.ro