FCSB se califică în primăvara europeană, după ce a remizat cu Hapoel Beer Sheva

FSCSB a terminat 1-1 cu Hapoel Beer Sheva şi a ajuns astfel în şaisprezecimile Ligii Europa.

Pentru FCSB a marcat Florinel Coman ’31, iar pentru Hapoel Beer Sheva a înscris Ben Sahar ’38.

1-0: Coman a preluat o minge de la 16 metri şi, după ce a driblat portarul, a înscris din opt metri în poarta goală

1-1: Ben Sahar a înscris din cinci metri, din pasa lui Miguel

În minutul 52, jucătorii de la FCSB au cerut penalti după ce Elo a scos cu mâna din poartă mingea şutată de Budescu.

FCSB: Niţă – Enache, Larie, Bălaşa, Junior Morais – Pintilii, Filip – Man (Teixeira ’46), Budescu, Coman (Tănase ‘65) – Alibec (Gnohere ’71). Antrenor: Nicolae Dică

Hapoel Beer Sheva: Goresh – Elo, Miguel Vitor (Ohana ’70), Taha, El Hamed, Korhut – Radi, Cuenca (Melikson ‘76), Einbinder – Ben Sahar (Barda ’82), Nwakaeme. Antrenor: Barak Bakhar.

Cartonaşe galbene: Man ’45, Pintilii ‘83, Bălaşa ‘90 / Elo ‘6, Miguel Vitor ‘15, Nwakaeme ‘25, Radi ‘36 , Sahar ’73

Meciul a fost arbitrat de turcul Halis Özkahya, ajutat la cele două linii de Çem Satman şi Ekrem Kan. Arbitru de rezervă a fost Kerem Ersoy, iar asistenţi adiţionali Ali Palabıyık şi Yasar Kemal Ugurlu.

După ce a fost înlocuit cu Gnohere, în minutul 70, Denis Alibec, huiduit de fani, a izbucnit în plâns pe banca de rezerve, fiind consolat de Florinel Coman. După ce a salutat galeria, Alibec a plecat direct la vestiare. La meci au asistat circa 27.000 de spectatori, între care aproximativ 3.000 de fani ai echipei israeliene.

Viktoria Plzen a castigat cu Lugano, scor 4-1, iar la aceste scoruri, FCSB este calificată în şaisprezecimi. Elevii lui Dică nu trebuie să piardă cu Plzen pentru a fi siguri de locul 1.

Partida FCSB – Hapoel Beer Sheva, din cadrul etapei a patra a Grupei G a Ligii Europa, s-a disputat, joi, de la ora 22.05, pe Arena Naţională, şi  a fost transmisă în direct de Pro TV.

Sursa: stirileprotv.ro