Ana Bogdan se califica in semifinale la Monterrey cu o victorie superba in fata noii senzatii din tenisul mondial

La prima ei participare la Monterrey, venita dupa doua luni de pauza provocata de o accidentare, Ana Bogdan reuseste un turneu de exceptie in Mexic, acolo unde a invins-o pe Danielle Collins, noua senzatie din tenisul feminin, si si-a asigurat calificarea in semifinale.

Romanca, a sasea favorita, s-a impus cu scorul de 6-2, 6-4 la capatul unei confruntari care a durat doar 80 de minute si in care a reusit nu mai putin de 12 asi. Pe langa faptul ca si-a egalat cea mai buna performanta la un turneu WTA, calificarea in careul de asi, Ana a urcat, prin aceasta victorie, si pana pe pozitia a 76-a in clasamentul mondial, cea mai buna clasare de pana acum.

Collins nu a avut nicio sansa de-a lungul celor doua seturi, conducand ostiliatile doar in startul partidei, atunci cand cand a castigat primul game, pe propriul serviciu. Ulterior, jocul a fost la discretia Anei, care a mai cedat doar 5 game-uri pana la final.

Pe locul 45 in clasamentul mondial actualizat, Collins le-a invins anul acesta pe Venus Williams, Madison Keys, Coco Vandeweghe, Monica Puig si Irina Begu si e considerata de specialistii in tenis drept sportiva care va avea cea mai spectaculoasa ascensiune in 2018. De altfel, la Monterrey, pana la duelul cu Ana, americanca nu cedase niciun set.

„Am fost increzatoare inca din momentul in care am pasit pe teren, stiam ca pot castiga si m-am simtit excelent in timpul meciului. Am fost relaxata, iar in momentele importante nu mi-am pierdut cumpatul, iar asta a contat foarte mult, mai ales in setul doi, in primul game si cel de 5-3. Am jucat sa castig fiecare minge”, a declarat Ana dupa meci.

In semifinale, sportiva originara din Sinaia o va intalni pe Garbine Muguruza, principala favorita a turneului si locul 3 mondial, ea trecand in sferturi de Ajla Tomljanovic, scor 6-0, 6-3.

Sursa: ziare.com