Tennis - WTA - Rome Open - Simona Halep of Romania v Anett Kontaveit of Estonia - Rome, Italy - 19/5/17 - Halep returns the ball. REUTERS/Alessandro Bianchi

Simona Halep s-a calificat în finala de la Roma! Victorie categorică în fața lui Kiki Bertens » Pe cine ar putea întâlni în finală + prima reacție

Simona Halep a câștigat partida din semifinalele turneului de la Roma, scor 7-5, 6-1 în fața olandezei Kiki Bertens, o jucătoare de 25 de ani, care ocupă locul 20 WTA.

După un prim set echilibrat, pe care Simona l-a câștigat destul de greu, în a doua parte a jocului românca n-a mai avut probleme.

L-a câștigat după mai puțin de jumătate de oră și acum își așteaptă adversara dn ultimul act al competiției.

Halep are avantajul meciurilor directe, scor 3-1. Ultimul meci direct dintre cele două fusese la Wimbledon, iar Halep s-a impus 6-4, 6-3.

Cealaltă finalistă se va alege dintre Garbine Muguruza și Elina Svitolina. Iberica se află pe locul 7 WTA, în timp ce jucătoarea din Ucraina este pe poziția a 11-a.

„Sunt foarte bucuroasă că am reușit să câștig acest meci. Sunt foarte încrezătoare în forțele mele, titlul de la Madrid îmi dă încredere. Sper să câștig acest titlu, mă simt bine aici, la Roma. Îmi place acest oraș și vă mulțumesc pentru susținere” Halep după acest meci

FINAL SIMONA HALEP – KIKI BERTENS 7-5 / 6-1

SETUL 2:

6-1 SET ȘI MECI SIMONA HALEP!
5-1 Halep:
Simona se apropie la un singur game de victorie, fiind tot mai solidă în joc.
4-1 Bertens:
Olandeza a obținut primul game pe propriul serviciu după mai multe erori neforțate ale Simonei
4-0 Halep:
Bertens nu mai are reacție. Simona își face la zero gameul pe propriul serviciu.
3-0 Halep:
Al doilea break consecutiv și Simona se apropie de o nouă finală importantă pe zgură.
2-0 Halep:
Românca joacă foarte bine și pe propriul serviciu și Bertens nu are reacție.
1-0 Halep:
Simona reușește breakul din debutul manșei, la fel ca în primul set, cu o minge excelent plasată.

SETUL 1:

7-5 SET HALEP!
6-5 Halep:
Break pentru Simona Halep, care este din nou la un singur ghem de câștigarea acestui set
5-5 Bertens:
Olandeza reușește să facă breakul pe fondul unei scăderi de ritm a Simonei Halep, care a început să facă destul de multe greșeli
5-4 Bertens:
Simona Halep a avut 4 mingi de set, însă nu a reușit să câștige vreuna și îi dă șansa olandezei să se apropie la un ghem. Românca are însă acum șansa de a închide acest set pe propriul serviciu
5-3 Halep:
Simona se apropie de câștigarea primului set după ce își face serviciul foarte ușor
4-3 Bertens:
Jucătoarea din Olanda nu renunță la luptă și-și câștigă seriviciul destul de ușor. Continuă să fie foarte ofensivă, lucru care o incomodează pe Simona, care nu reușește să-i returneze mingea
4-2 Halep:
Simona revine de la 0-40 și reușește să-și câștige serviciul. Se apropie la doar două ghemuri de câștigarea primului set din acest joc
3-2 Halep:
Simona a crescut din nou ritmul și a reușit un nou break. A jucat mult mai rapid și Bertens a fost surprinsă din nou
2-2 Bertens:
Jucătoarea din Olanda reușește să facă breakul. A echilibrat partida după un început ezitant dominat de Simona.
2-1 Bertens:
Olandeza a reintrat în joc. A servit mult mai puternic și a început să atace, lucru prin care a surprins-o pe Simona. Halep urmează la serviciu
2-0 Halep:
Halep continuă cu jocul agresiv și își câștigă serviciul. În acest ghem Bertens a reușit să câștige un punct foarte disputat. N-a fost sufieicent însă pentru a face break
1-0 Halep:
Simona începe excelent partida și câștigă la 0 pe serviciul adversarei. Românca a atacat și nu i-a dat nici o șansă

Sursa: gsp.ro