Rezultat șoc la Stuttgart » Simona Halep a fost învinsă categoric! Nu a mișcat în setul secund

Simona Halep a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart de Coco Vandeweghe (16 WTA), scor 4-6, 1-6.

Cele două jucătoare au mers umăr la umăr, însă pe finalul primului set Simona a cedat și americanca a făcut break-ul. Acesta a fost momentul în care jucătoarea noastră a picat psihic și a pierdut primul set.

În setul doi, Coco a început în forță, deși Simona trebuia să fie cea care să tragă mai tare, și a făcut break-ul încă din start. Jucătoarea din SUA nu s-a oprit și și-a mai trecut în cont un break pe serviciul liderului mondial.

„Poate faptul că n-am știut cât e scorul a făcut să câștig acest meci. Azi am reușit să pun mingea în joc în situații care nu îmi păreau favorabile. Zgura încă nu e suprafața mea preferată”, a declarat Coco Vandeweghe la finalul meciului.

Simona rămâne pe primul loc

Jucătoarea noastră va rămâne pe primul loc în clasamentul WTA, deși a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului german.

Desfășurarea liveTEXT a meciului

GAME, SET, MECI! Vandeweghe se impune cu 6-4, 6-1 și merge în semifinalele turneului!

1-5 BREAK COCO! Vandeweghe joacă lejer împotriva Simonei și mai câștigă o dată pe serviciul româncei.
1-4 Game Coco!
Americanca își păstrează break-ul și acum Simona trebuie să atace pentru a mai spera la ceva din acest meci.

1-3 Game Halep! Simona câștigă și ea primul game din acest set, dar revenirea e departe. Jocul ei nu e deloc bun în aceste momente.
0-3 Game Coco!
Simona a fost foarte aproape de primul ei break, dar Vandeweghe revine de la 0-40 și își face din nou game-ul.
0-2 BREAK COCO!
Vandeweghe face prima break-ul în acest set doi și presiunea e tot mai mare pe jucătoarea noastră.

0-1 Game Coco! Simona nu-și revine din corzi! Lovește mingea total aiurea și nu reușește să trimită mingea în teren.
A început setul doi! Coco servește!

GAME, SET COCO VANDEWEGHE! Simona comite o nouă dublă greșeală și îi dă posibilitatea adversarei să se impună în primul set!
4-5 Game Coco!
Serviciul puternic al lui Vandeweghe continuă să-i creeze probleme destul de mari Simonei, însă jucătoarea noastră e încurajată frenetic de spectatori.

4-4 Game Halep! Simona bifează al doilea său as în acest meci și își face serviciul destul de repede.
3-4 Game Coco!
Jucătoarea din SUA închide game-ul cu un as. Niciuna dintre cele două nu riscă să facă vreun pas greșit până în acest moment.

3-3 Game Halep! Simona revine de la 15-40 și își face propriul serviciu!
2-3 Game Coco!
Vandeweghe servește foarte bine și o pune destul de des în dificultate pe Simona.
2-2 Game Halep!
Simona face o dublă greșeală, dar își face serviciul și merge umăr la umăr cu Coco.
1-2 Game Coco!
 Jucătoarea din SUA își adjudecă game-ul fără prea mari emoții. Simona pare să nu forțeze încă.
1-1 Game Halep!
 Simona reușește primul as al meciului, însă Coco revine în joc și duce game-ul la avantaje. Jucătoarea noastră s-a impus în cele din urmă.

0-1 Game Coco! Simona câștigă un singur punct în acest game de debut.
A început meciul! Vandeweghe e la serviciu!
Cele două jucătoare au ieșit la încălzire!

Sursa: gsp.ro